Foto: stock.xchng
Neatkarīga un taisnīga tiesu vara ir galvenais patiesas demokrātijas stūrakmens. Tieši tāda tiesu darbība praktiski ir vienīgais līdzeklis, kas varētu aizstāvēt vienkāršu sabiedrības pārstāvi, diemžēl Latvijā bieži tiesu neatkarības princips praksē tiek jaukts ar bezatbildības un reālu likumu ignorēšanas principu.

Lietu izskatīšanas vai tiesas procesa novilcināšana var salauzt cilvēku likteni, izpostīt īpašumu, sagraut ģimenes un tuvu radinieku attiecības. Vai tādos gadījumos tiesnesis nes atbildību?! Lūk, piemērs. 1999.gada 21.augustā Gulbenes rajona Jaungulbenes pagastā aizsaulē aizgāja Alfrēds Putniņš. Viņš bija kārtīgs vīrs, kurš laicīgi bija noformējis, liecinieku klātbūtnē parakstītu, testamentu. Aptuveni pēc gada, testamentā minētā radu kopa, Gulbenes rajona tiesā iesniedza pieteikumu par testamenta atzīšanu par spēkā stājušos un apstiprināšanu mantojuma tiesībās. Izklausās normāli un ikdienišķi, vai ne? Tālāk sākās manis iepriekšminētā likuma ignorēšana un bezatbildība.

Pirmais šīs "sarežģītās" lietas paradokss bija 2005.gada 2.jūnija sēde, kurā Gulbenes rajona tiesas tiesnese paziņoja, ka 14.12.2004.g. uz testamentā minēto īpašumu vēl ir pieteikušies pretendenti, kuri apstrīd iepriekš minēto testamentu. Pievērsiet uzmanību kad šis fakts tiek paziņots un ko tiesa darīja visus šos piecus gadus? Bēdīgākais ir tas, ka tagad ir pagājuši gandrīz 11 gadi, bet Gulbenes rajona tiesas tiesneši joprojām nevar tikt galā ar šo mr.Rotšilda cienīgo mantojumu- īpašuma vērtība 1837 lati. Varbūt kāds šādu naudas summu var atļauties notērēt vienā vakarā, piemēram, kāds tiesnesis, alga taču atļauj, bet šeit ir runa par dzimtas mājām un katrs īsts latvietis, cilvēks vispār, saprot patieso šī nelielā mantojuma vērtīgumu. Atzīmēšu, ka nelaimīgie mantinieki, kuru īpašums šo Gulbenes tiesnešu dēļ burtiski tiek iznīcināts, jo lauki aizaug, celtnes brūk kopā, piecas reizes ir griezušies pie Tieslietu ministra, ir rakstījuši Augstākās tiesas priekšsēdētājam, LR Saeimas Juridiskajai komisijai, LR Saeimas Parlamentārajai komisijai, bet reāla risinājuma joprojām nav... Vai te nav skaidri redzams, ka radikālas reformas Latvijas tieslietās ir vairāk nekā nepieciešamas?

Tiesneši bieži ignorē tiesu procesuālo kārtību tiesas zālē, procesuālos termiņus, mēnešiem novilcinot spriedumu sagatavošanu, bieži neievēro pušu līdztiesību, īpaši procesos, kur viena no pusēm ir bankas. Ir jauki palielināt algas, bet vai tas adekvāti palielina arī tiesnešu atbildību. Kas notiks tālāk šajā aprakstītajā lietā?

Latviju sagaida kārtējais tiesu process Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kurā tiks izvirzīta prasība morālo kaitējumu, kuru šiem cilvēkiem- mantiniekiem ir nodarījuši Latvijas valsts tiesu institūciju pārstāvji. Droši vien jāmaksā būs no budžeta līdzekļiem, bet tas nozīmē tikai to, ka kādam no "kleptoparazītiem" zem mājas būs par 25m īsāks baseins... Vai būs konkrēti vainīgie? Šaubos, bet kā saka: "Dzīvosim - redzēsim!"

P.S. Īpaša piebilde Gulbenes tiesnešiem: Eiropas Cilvēktiesību tiesas atzītie maksimālie termiņi lietas izskatīšanai civilprocesā- pieci gadi- izejot cauri visām tiesu instancēm!!!

Jānis Miežagrauds

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!